אודות

אתר זה מוקדש באהבה למשפחת סלומון

כששואלים אותי מה המוצא שלי, אני עונה בפשטות שאני ערבייה. סבתי וסבי מצד אבי, רבקה סלומון ז"ל ומרדכי סלומון ז"ל, הגיעו לישראל מסוריה; סבתי וסבי מצד אמי, אירמה (מימי) חורי ז"ל  ויוסף חורי ז"ל, מוצאם מטוניס. ההשפעות של ארצות המוצא הללו על אורח חיי, התנהגותי, אמונותי ותזונתי הן משמעותיות.

השם האמצעי שלי הוא רבקה (Rebecca), שמה של סבתי, אותו אני נושאת בגאון רב, כמו גם את הלירה הטורקית שהיא נתנה במתנה לכל אחד מבניה ביום חתונתו – אותה אני עונדת על צווארי. החינוך, האמונות ודרך החיים שהנחילה סבתא שלי לבניה ובנותיה, והם בתורם הנחילו לבניהם ובנותיהם, ניכרים בכל אספקט של חיי וחיי בני משפחתי. השם המלא שלי, למי שתוהה, הוא רויטל רבקה סלומון.

השפה בה אנו משתמשים, בינינו לבין עצמנו – וגם עם אחרים, הושפעה רבות, ללא ספק, מהשפה והפתגמים בהם השתמשו סבי וסבתי. כאשר המשפחה שלי נפגשת בחגים ובאירועים שמחים, השפה הערבית בניב הדמשקאי מככבת בקולי קולות, לא פחות מהעברית. אצלנו, כל נשות המשפחה הן "שאטרה", כל הנודניקים הם "זאי בעה", וכולנו "תפזרנה" כשאנחנו שבעים. כל הידיים מבורכות, אבל זה כבר לא קשור לערבית.

לפני יותר מ-25 שנה, טרחה דודתי, מרגלית וישניצקי ז"ל, וכתבה עבודה אקדמית רחבת היקף ויריעה, אודות פתגמי העדה הדמשקאית, תחת השם "101 פתגמים בקרב העדה הדמשקאית". הטקסט הזה עבר מיד ליד במשפחה, אולם רוב הזמן שכב בבוידעם כלשהו, מבלי שנזכה לראותו ולהתעמק בו.

קל מאוד לשכוח מסורת. מורשת, אפילו חזקה ומשמעותית, עלולה להיעלם בקלות רבה אם לא דואגים לשמר אותה. הדודים והדודות במשפחה אולי זוכרים את כל הפתגמים, או לפחות את חלקם, אבל הדור שבא אחריהם כבר מכיר הרבה פחות מהשפה העשירה הזו. וכך, למרות שנייר הוא שיטה טובה יותר לשימור מידע, החלטתי להקים את האתר הזה, בו תוצג העבודה של מרגלית, ומקום של כבוד יינתן לפתגמים ופירושם. בצורה כזו, מובטח כי כל המשפחה יוכלו לקרוא את הפתגמים, להבין את משמעותם ולחלוק את חוויית השפה והחיים של סבא וסבתא.

הפתגמים מוזנים ברצף, וניתן לקרוא אותם אחד אחרי השני בעמוד הזה. מומלץ ורצוי לעיין בנושאי הפתגמים השונים, ולהקליק על מילות המפתח השונות כדי לקבל רשימות של פתגמים על פי נושא. למשל, הקלקה על המילה "אלוהים" בענן המילים בצד שמאל, תיתן לכם רשימה של כל הפתגמים בהם מופיעה מילה זו.

ייתכן שבעתיד אזין תכנים נוספים הקשורים למשפחת סלומון באתר זה, אבל בינתיים אתם מוזמנים ליהנות משפע הפתגמים ואמרות השפר של רבקה סלומון ז"ל, וגם לכתוב לי ולהעיר את הערותיכם.

אתר "101 פתגמים בקרב העדה הדמשקאית" מבוסס על וורדפרס. האתר נבנה ועוצב על ידי רויטל סלומון. מידע נוסף על בניית אתרי וורדפרס.

תגובה 1 בנושא “אודות

  1. פינגבאק: הפתגמים של סבתא | רויטל סלומון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *